Poczuj bluesa na Ziemi Gorlickiej - koncert Piotr Nowak Band - 21.04.2017

Koncert PIOTR NOWAK BAND

miejsce: Gorlickie Centrum Kultury

data: 21.04.2017r. godz. 19:00

wstęp wolny

 

Piotr Nowak  jest ważną postacią dla środowiska bluesowego, związany z Gorlicami i zespołem Blackout w 1966 roku, a potem Breakout. Piotr Nowak jest gitarzystą, grał z Tadeuszem Nalepą i Mirą Kubasińską. By uczcić pamięć Nalepy, Zespół Piotr Nowak Band nagrał utwór „Pamięć”, który składa się z  tytułów piosenek Nalepy oraz zespołów założonych przez muzyka, Blackout i Breakout. Utwór ten promował wydaną w 2016 r. płytę „Pamięć”. 

Zespół Piotr Nowak Band występuje w składzie: Piotr Nowak - wokal, bas; Robert Bartusik - bębny, wokal; Marcin Dyś - klawisze, wokal; Wojciech Kwieciński - bas, wokal; Sebastian Stachurski - gitary, wokal, Krzysztof Kozłowsi – harmonijka. Obsługa koncertu – Grzegorz Grubman – akustyk.

Organizatorzy: Stowarzyszenie Klub Gorliczan, Gorlickie Centrum Kultury

Projekt zrealizowano przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego. Celem projektu pn. "Poczuj bluesa na Ziemi Gorlickiej", w ramach którego realizowany jest koncert Piotr Nowak Band jest popularyzowanie kultury wysokiej poprzez zapoznanie mieszkańców Małopolski i turystów z gatunkiem muzyki bluesowej, a także promowanie lokalnych wykonawców.

 

WALNE ZEBRANIE 25.06.2016

25 czerwca 2016 roku odbyło się walne zebranie

Czytaj więcej: WALNE ZEBRANIE 25.06.2016

W STULECIE BITWY GORLICKIEJ – W STOLICY MONARCHII - czerwiec 2015

19.06.2015 Wiedeń i siedziba Wiener Akademikerbund (Związku Akademików Wiedeńskich) stały się miejscem kolejnego spotkania poświęconego setnej rocznicy Bitwy pod Gorlicami.

 

Głównym punktem programu był odczyt i prezentacja na temat Bitwy pod Gorlicami pt. „Czas wojny, czas pokoju”, które przedstawił Daniel Markowicz ze Starostwa Powiatowego w Gorlicach, oraz koncert chóru Cantores Carvatiani.
Organizatorami konferencji byli: Miasto Gorlice, Kulturverein Art in Action (Stowarzyszenie Kulturalne Sztuka w Akcji), Wiener Akademikerbund (Związek Akademików Wiedeńskich), Stowarzyszenie „Klub Gorliczan” oraz Muzeum Dwory Karwacjanów i Gładyszów, przy wsparciu Powiatu Gorlickiego

Przyczynkiem do zorganizowania w czerwcu w Wiedniu konferencji był fakt, że sto lat temu, 22 czerwca 1915 r. wojska austro-węgierskie wkroczyły do Lwowa, odbijając w praktyce z rąk rosyjskich Galicję, utraconą w 1914 roku. Był to formalny koniec i wielki, ostatni już, akord operacji gorlickiej rozpoczętej 2 maja 1915 roku Bitwą pod Gorlicami, która okazała się przełomową i największą na całym Froncie Wschodnim I Wojny Światowej. Na kanwie tego wydarzenia, zaangażowane w rocznicowe obchody samorządy postanowiły zaakcentować 100. rocznicę Bitwy pod Gorlicami tym razem na gruncie wiedeńskim – mówi Daniel Markowicz. Organizacja przedsięwzięcia była możliwa dzięki współpracy partnerskiej miasta Gorlice z Sosnowcem, bo to właśnie kontakty Sosnowca z Wiedniem pozwoliły na zaplanowanie i przeprowadzenie tego historycznego spotkania oraz dały możliwość zaprezentowania Gorlic i całego powiatu gorlickiego w Wiedniu, w tym m.in. Wysowej Zdroju.


W trakcie konferencji zaprezentowano także film z rekonstrukcji bitwy gorlickiej, która 2 maja 2015 roku odbyła się w Sękowej oraz przybliżono historię przemysłu naftowego na ziemi gorlickiej. Zwieńczeniem spotkania był znakomity koncert w wykonaniu chóru Cantores Carvatiani pod batutą Anny Cisoń. Usłyszeliśmy m.in.: „Gaude Mater Polonia”, „Das Herz läst mir singen” Mikołaja Gomółki, „Bogurodzica”, „Parce dominem” Feliksa Nowowiejskiego, „Swiaty Boże” Pawła Czesnakowa, „Ave Verum Corpus” Wolfganga Amadeusza Mozarta, a publiczność zmusiła chórzystów do bisowania. Nie był to jedyny koncert chóru Cantores Carvatiani.  Drugi spontaniczny odbył się na wolnym powietrzu przy katedrze św. Szczepana, czyli w samym sercu Wiednia, gdzie natychmiast zgromadził się międzynarodowy tłum ludzi.
W spotkaniu uczestniczyli m.in.: prof. dr Charles Bohatsch – prezydent Związku Akademików Wiedeńskich, Wilhelm Zych – były wiceprezydent Sosnowca oraz wiceprzewodniczący Rady Miasta, Dorothea Agnoletto - dyrektor artystyczny Kulturverein Art in Action, Rafał Kukla - burmistrz Gorlic. Starostwo Powiatowe w Gorlicach reprezentował główny specjalista w Wydziale Rozwoju Daniel Markowicz.

 

fot. Daniel Markowicz

 

WALNE ZEBRANIE 30.06.2015

30 czerwca 2015 roku odbyło się walne zebranie…

Czytaj więcej: WALNE ZEBRANIE 30.06.2015

UROCZYSTY ZJAZD GORLICZAN 2015 ROK

Uroczysty Zjazd Gorliczan

2 maja 2015 roku kilkudziesięciu Gorliczan zrzeszonych w Klubie Gorliczan przybyło na Nadzwyczajny Zjazd Gorliczan z okazji 100. rocznicy Bitwy pod Gorlicami. Uczestniczyli we mszy św. w Bazylice Mniejszej pw. NNMP w Gorlicach oraz patriotycznych uroczystościach rocznicowych.
Po mszy św. za ojczyznę uczestnicy uroczystości, w strugach deszczu, prowadzeni przez poczty sztandarowe, przeszli na ul. Piłsudskiego.
Na kamienicy Lasockich odsłonięta została tablica pamiątkowa  ufundowana przez Klub Gorliczan, a poświęcona honorowemu obywatelowi Gorlic Józefowi Piłsudskiemu w 80. rocznicę jego śmierci.Następnie cała kolumna udała się na gorlicki rynek, gdzie  pod tablicą upamiętniającą Bitwę Gorlicką złożono wiązanki kwiatów.Delegacja Klubu Gorliczan udała się także na Górę Cmentarną, gdzie pod pomnikiem złożyła wieniec.
W Zjeździe Gorliczan uczestniczyli min: senator Janusz Sepioł, poseł na Sejm RP Barbara Bartuś, były wicepremier i minister środowiska Józef Kozioł, członek Zarządu Województwa Małopolskiego Leszek Zegzda, radny Sejmiku Województwa Małopolskiego Paweł Śliwa, starosta Karol Górski, przewodniczący Rady Powiatu Gorlickiego Marek Bugno, burmistrz Gorlic Rafał Kukla i przewodniczący Rady Miasta Krzysztof Wroński oraz delegacje państw uczestniczących 100 lat temu w Bitwie pod Gorlicami.

Czytaj więcej: UROCZYSTY ZJAZD GORLICZAN 2015 ROK

Dane Kontaktowe

Wszelką korespondencję i pytania należy kierować pod jeden z poniższych adresów:

Starostwo Powiatowe
ul. Biecka 3, 38-300 Gorlice
tel. 018-354-87-84
fax. 018-353-75-45
mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi.

Galeria Sztuki "Dwór Karwacjanów"
ul. Wróblewskiego 10 A, 38-300 Gorlice
tel.fax. 018-35-35-601
mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi.

lub: klubgorliczan@klubgorliczan